ADVIN


Mobilní nebo responzivní weby

Mobilní web

Důležitý doplněk Vašich webových stránek

Jedná se o samostatný web na odlišné adrese oproti klasické verzi, obvykle na doméně třetího řádu „m“ (např. m.domena.cz). Webový server automaticky rozpozná z jakého zařízení návštěvník přichází a přesměruje ho na příslušnou adresu. Návštěvník ale mívá možnost si sám přepínat mezi mobilní a klasickou verzí.

Mobilní web může být doplňkem již fungujícího webu, kde by se investice do tvorby komplexního responzivního webu znamenala vyšší dodatečné náklady. Využití tohoto řešení je vhodné také v případě, kdy uživatelé mobilních zařízení mají jiné potřeby oproti klasickým návštěvníkům, nebo jim zkrátka chcete zobrazit odlišný obsah. Mobilní řešení bývá ideální i v případech, kdy uživatel potřebuje zobrazit web například na ulici či v terénu a prioritou je datová nenáročnost a rychlost načtení.


Výhody mobilního webu

Mezi zásadní výhody mobilního webu patří výrazně rychlejší načítání stránek oproti klasické verzi pro PC a notebooky. Web je také optimalizovaný z hlediska uživatelského rozhraní a použitelnosti přímo pro mobilní zařízení a server odesílá jen potřebná data. Mobilní web má obecně menší nároky na procesor telefonu – prohlížeč totiž nemusí zpracovávat nadbytečné skripty a styly, což zajistí plynulý chod stránek i na starších telefonech.


Nevýhody mobilního webu

Z rostoucího počtu zařízení, ze kterých mohou návštěvníci na web přicházet, vyplývá i hlavní nevýhoda mobilního webu – omezenost jen na malá mobilní zařízení. Například uživatelé tabletů jsou pak odkázáni buď na klasickou verzi, která není optimalizovaná pro dotykové ovládání, nebo naopak zbytečně zjednodušenou mobilní verzi. Dochází také k tříštění odkazového profilu, protože část přirozeně vzniklých odkazů míří na klasickou a část na mobilní verzi. Správa dvou samostatných webů s sebou nese také i vyšší náklady na údržbu – jakoukoliv změnu je třeba provádět na dvou místech současně.

„Mezi zásadní výhody mobilního webu patří výrazně rychlejší načítání stránek oproti klasické verzi pro PC a notebooky.“Přečtěte si naše novinky